Avrupa Haritası

Avrupa Haritası, Avrupa Kıtasını kapsayan bir harita olarak tasarlanmıştır. Avrupa Siyasi Haritası, Avrupa Fiziki Haritası, Avrupa Uydu Haritası, Avrupa Limanlar Haritası, Avrupa Karayolları Haritası, Avrupa Demiryolları Haritası gibi farklı içeriklerde haritalarımız vardır. Harita boyutlarında sınırlama yoktur ve harita boyutları müşterilerimizin taleplerine göre şekillenmektedir. Avrupa Haritası Boyutları isteğe göre ayarlanabilmekle birlikte müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen boyutlar; 100 X 140 cm Avrupa Haritası , 120 X 180 cm Avrupa Haritası ya da 150 x 220 cm Avrupa Haritası , 150 X 300 cm Avrupa Haritası gibi boyutlarda harita baskısı yapmaktayız. Avrupa Haritası yüksek çözünürlüklü harita baskısı olarak istenilen malzemeye basılabilir; üzeri PVC, parlak selefon ya da mat selefonla kaplanabilir. Haritalarda en çok kullanılan malzemeler forex Avrupa Haritası, fotoblok Avrupa Haritası, PVC Avrupa Haritası, çerçeveli Avrupa Haritası, çıtalı Avrupa Haritası, katlama Avrupa Haritası, mıknatıslı Avrupa Haritası dır.

Avrupa kıtası nerede yer almaktadır?

Avrupa, Afrika’nın kuzeyinde, Asya’nın batısında ve Atlas Okyanusu’nun doğusunda yer alır. Yarımada şeklindeki kıta  aslında Asya ile coğrafi açıdan bağlantılı bir kıtadır. Asya ve Avrupa birlikte Avrasya  olarak anılır. Avrupa’nın doğudaki sınırını Ural Dağları,  Güneydoğu’daki sınırını ise Ural Nehri, Hazar denizi, Kafkas Dağlarının zirveleri ile birlikte; Karadeniz, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı oluşturur. Akdeniz Avrupa’nın güney sınırını, Kuzey Buz denizi kuzey sınırını, Atlas Okyanusu ise kuzey ve batı sınırını belirler. İzlanda Avrupa’dan çok Kuzey Amerika’ya yakın olsa da Avrupa’nın bir parçası sayılmaktadır. Avrupa yarımadası güneyde Afrika kıtasından Cebelitarık Boğazı ile, Güneydoğuda ise Asya’dan İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile ayrılır.

 

Avrupa kıtasının büyüklüğü nedir?

Avrupa’nın yüzölçümü 10.523.000 km² dir. Bu ise yeryüzünün %2’i, karaların % 7’si Avrasya’nın 1/5’i demektir. Avrupa’nın yüzölçümü 10 milyon km² kadar, nüfusu ise 730 milyon kişi kadardır.

Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir yarımadadır. Hayat standartları yüksektir. Avrupa ülkeleri kültürel, coğrafi konum, ekonomik ve sosyal gelişmişlik gibi kriterlere dayanılarak;  Batı Avrupa ülkeleri, Kuzey Avrupa Ülkeleri (İskandinavya ve Baltık ülkeleri), Akdeniz ülkeleri, Orta Avrupa ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri ve Balkan Ülkeleri gibi guruplara ayrılmaktadır. Dünyada en büyük ekonomisine sahip olan Avrupa’da, 50 farklı devlet içinde 710 milyondan fazla kişi yaşamaktadır.

Avrupa kıtasında kaç ülke yer alır?

Avrupa Kıtası üzerinde 50’si bağımsız, 8’i bağımlı, 6’sı tanınmamış olmak üzere toplam 64 ülke vardır. Hem Asya hem Avrupa kıtasında toprakları olan ülkeler: Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Rusya’dır. 28 devlet Avrupa Birliği’nde, 25 devlet ise NATO’da; Avrupa Konseyi’nde ise 47 ülke yer almaktadır. Ülke sınırlarının tamamı Avrupa’da olan ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olan ülke Ukrayna’dır. En büyük Avrupa ülkesi Rusya, en küçüğü ise Vatikan’dır.

Avrupa kıtasında hangi ülkeler yer alır?

Batı Avrupa Ülkeleri hangileridir?

Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, İrlanda, İsviçre, Lihtenştayn, Lüksemburg, Monako

Doğu Avrupa Ülkeleri hangileridir?

Beyaz Rusya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Moldova, Polonya, Romanya, Slovakya, Ukrayna

Kuzey Avrupa Ülkeleri hangileridir?

Danimarka, Estonya, Finlandiya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Norveç

Güney Avrupa Ülkeleri hangileridir?

Andorra, Arnavutluk,Bosna-Hersek ,Hırvatistan, İspanya, İtalya, Karadağ, Makedonya, Malta, Portekiz, San Marino, Sırbistan, Slovenya, Yunanistan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *